top of page

Školka, nebo chůva?


Při řešení otázky hlídání se nezapomínejte ptát na názor také svých dětí

Stále více maminek malých dětí pracuje, což však znamená, že nějakým způsobem musí zajistit hlídání svých ratolestí. Jaké mají české matky v tomto směru možnosti?


V České republice máme jednu z nejdelších mateřských a rodičovských dovolených. Přitom v západních zemích je celkem běžné, že maminky si doma pobudou pouze pár týdnů, a poté musí nazpět do práce. Naopak české ženy bývají doma dva, tři, někdy dokonce čtyři roky. O tom, zda je tento přístup dobrý pro dítě i matku, diskutovat nebudeme, protože by to vydalo na samostatný článek. Pojďme se podívat spíše na to, jak v takových situacích vyřešit to nejpodstatnější – hlídání.


KAM S NÍM?

Mnoho českých maminek žene brzy po porodu do práce rozjetá kariéra, milovaná práce, snaha být soběstačná nebo nepříznivá finanční situace rodiny. Ženy-matky se snaží pracovat, i když jim český pracovní trh stále nenabízí příliš flexibilních úvazků a i když mají značný problém umístit dítě do školky. Taková je i moje zkušenost, kvůli přeplněnosti školek se mi před lety nepodařilo umístit tříletou dcerku. A tak mi nezbylo nic jiného než ji připojit k té mladší, a šup s nimi k babičce. Měla jsem výhodu, že „hlídací“ babička bydlí kousek, ale co bych dělala, kdybych takovou možnost neměla? Umístila bych malou do soukromé školky? Do jeslí? Nebo bych ji nechala hlídat placenou chůvou? A co z toho je vlastně lepší?


Podle novely zákona by se dětské skupiny, které je možné zakládat od roku 2015, měly v příštích letech proměnit v jeselské třídy při mateřských školách. V roce 2024 pravděpodobně definitivně skončí a přemění se v jesle.


TĚŽKÉ ROZHODOVÁNÍ

Zvolit mezi školkou nebo chůvou není zrovna jednoduché, všechno má svá pro a proti. Zvážit musíte každopádně:

  • věk dítěte,