top of page

Sport pro děti: Jak vybrat ten pravý?


Někdy se představy rodičů o vhodném sportu pro jejich děti příliš nestýkají s realitou

Každé dítě má nějaký talent, jde jen o to ho co nejdříve objevit, zejména pokud jde o sport. Nicméně ani ten největší talent se neobejde bez notné dávky dřiny a také podpory a motivace od nejbližších. Víte, pro jaký druh pohybu má vlohy právě váš potomek?


Výběr sportu je často v rukách rodičů, kteří si někdy skrze děti plní své vlastní dávné sny. Někdy se však i samy děti nadchnou pro aktivitu, která pro ně ale není tak úplně vhodná, např. z hlediska zdravotního. Obě tyto cesty nicméně většinou vedou ke stejnému cíli – když přijdou první neúspěchy, děti přestane sport bavit. Při výběru koníčků, a to nejen těch sportovních, by tedy měly hrát roli hlavně pocit uspokojení a fakt, že daná činnost vašeho potomka baví. Rodiče by se měli vždy rozhodovat podle zájmu a schopností svého dítěte, nikdy ne podle svých vlastních očekávání. Když tuto skutečnost ignorujete, může dojít až k vážným pocitům frustrace a depresím. K těmto stavům mají nejčastěji sklony děti citlivé na neúspěch a také děti s nadměrnou touhou zavděčit se svým rodičům.


Z vašeho dítěte přece nemusí vyrůst další Beckham nebo Jágr. Co když ve vašem potomkovi dřímá talent na něco zcela jiného, třeba na hudbu nebo malování?


POZOR NA ZÁTĚŽ

Dejte pozor také na jednostranné zatěžování, které dětem ubližuje a může jim přivodit zdravotní komplikace. Děti potřebují procvičovat všechny svaly přiměřeně a rovnoměrně. Je dobré, když se dítě zapotí, ale rozhodně nepřepínejte jeho síly! Vyhněte se raději klubům a kroužkům, které jsou zaměřeny hlavně na výkon. Zamyslete se rovněž nad tím, kolik peněz a času chcete do kroužku svého dítka investovat. Zjistěte si, kolik stojí zápisné, pomůcky, výstroj, příspěvky atd.