top of page

Správná péče o pokožku miminka

Aktualizováno: 30. 12. 2021


Dětská pokožka je velmi citlivá, proto dejte pozor na její podráždění

Stále si vybavujete tu nádhernou vůni svého novorozeňátka, které jste si před pár týdny přinesla domů? Na světě snad neexistuje sladší vůně! Víte ale, že jemná pokožka miminek potřebuje speciální péči?


Pečovat správně o pokožku miminek je velmi důležité. Kůže totiž představuje velice citlivý ochranný systém dětí a řada umělých látek ho může snadno podráždit – chemikálie (např. ftaláty), aromata a barviva, prací prostředky, které nejsou určené pro děti… V případě podráždění se pak objevují ekzém, vyrážka, suchá kůže, zapařeniny a podobně. Jak se všem těmto nepříjemnostem vyhnout?


PRVNÍ DNY

Miminka se rodí s vrásčitou kůží a jakýmsi ochranným „obalem“ zvaným vernix neboli mázek, který kůži chrání a zároveň hydratuje. Mázek se začne po porodu sám odlupovat, ovšem děti narozené po termínu porodu se ve většině případů „oloupou“ už v děloze. A nebojte, to je naprosto normální průběh. Mázek totiž ovlivňuje gestační stáří plodu. V ostatních případech, kdy vernix zůstává na pokožce ještě po narození, zase naopak není třeba spěchat a kůžičku loupat. Nejlépe miminku pomůžete tím, že budete jeho pokožku pravidelně promazávat. V péči o pokožku miminka totiž stejně jako v mnoha jiných oblastech platí, že méně je někdy více. A když se budete držet následujících tipů, podstatně snížíte riziko vzniku alergií a vyrážek:


  1. ODOLEJTE ČASTÉMU KOUPÁNÍ. Většinu miminek totiž voda uklidňuje a mnoho žen používá večerní koupel jako formu rituálu před spaním. Toho se nemusíte vzdávat, pokud vaše miminko nemá problém se suchou, popraskanou nebo jinak poškozenou pokožkou. Dbejte však vždy na to, abyste miminko „nedrhly“ každý den mýdlem a sem tam použijte i nějaký olejíček do vody. Časté koupání totiž odstraňuje přirozený ochranný filtr, který pokožku chrání. Pleť je tak více zranitelná a může se objevit problém. V období šestinedělí tedy koupejte miminko nanejvýš 3x týdně a frekvenci postupně zvyšujte.

  2. POZOR NA KOSMETIKU. V prvních měsících nepoužívejte ani kosmetiku určenou pro děti, výjimku tvoří jedině krémy proti opruzeninám. Miminku stačí pouze voda a na promazání olivový (případně slunečnicový) olej z lékárny. Zdravá pokožka souvisí se zdrav