top of page

Správná péče o pokožku miminka

Aktualizováno: 30. 12. 2021


Dětská pokožka je velmi citlivá, proto dejte pozor na její podráždění

Stále si vybavujete tu nádhernou vůni svého novorozeňátka, které jste si před pár týdny přinesla domů? Na světě snad neexistuje sladší vůně! Víte ale, že jemná pokožka miminek potřebuje speciální péči?


Pečovat správně o pokožku miminek je velmi důležité. Kůže totiž představuje velice citlivý ochranný systém dětí a řada umělých látek ho může snadno podráždit – chemikálie (např. ftaláty), aromata a barviva, prací prostředky, které nejsou určené pro děti… V případě podráždění se pak objevují ekzém, vyrážka, suchá kůže, zapařeniny a podobně. Jak se všem těmto nepříjemnostem vyhnout?


PRVNÍ DNY

Miminka se rodí s vrásčitou kůží a jakýmsi ochranným „obalem“ zvaným vernix neboli mázek, který kůži chrání a zároveň hydratuje. Mázek se začne po porodu sám odlupovat, ovšem děti narozené po termínu porodu se ve většině případů „oloupou“ už v děloze. A nebojte, to je naprosto normální průběh. Mázek totiž ovlivňuje gestační stáří plodu. V ostatních případech, kdy vernix zůstává na pokožce ještě po narození, zase naopak není třeba spěchat a kůžičku loupat. Nejlépe miminku pomůžete tím, že budete jeho pokožku pravidelně promazávat. V péči o pokožku miminka totiž stejně jako v mnoha jiných oblastech platí, že méně je někdy více. A když se budete držet následujících tipů, podstatně snížíte riziko vzniku alergií a vyrážek:


 1. ODOLEJTE ČASTÉMU KOUPÁNÍ. Většinu miminek totiž voda uklidňuje a mnoho žen používá večerní koupel jako formu rituálu před spaním. Toho se nemusíte vzdávat, pokud vaše miminko nemá problém se suchou, popraskanou nebo jinak poškozenou pokožkou. Dbejte však vždy na to, abyste miminko „nedrhly“ každý den mýdlem a sem tam použijte i nějaký olejíček do vody. Časté koupání totiž odstraňuje přirozený ochranný filtr, který pokožku chrání. Pleť je tak více zranitelná a může se objevit problém. V období šestinedělí tedy koupejte miminko nanejvýš 3x týdně a frekvenci postupně zvyšujte.

 2. POZOR NA KOSMETIKU. V prvních měsících nepoužívejte ani kosmetiku určenou pro děti, výjimku tvoří jedině krémy proti opruzeninám. Miminku stačí pouze voda a na promazání olivový (případně slunečnicový) olej z lékárny. Zdravá pokožka souvisí se zdravým imunitním systémem a v prvních měsících se imunita miminka stále ještě vyvíjí.

 3. PRANÍ A ŽEHLENÍ. První měsíce každý malý obleček nejen vyperte, ale také vyžehlete. Používejte jen prací prostředky určené přímo na dětské oblečení a nezapomínejte rovněž prát odděleně dětské ložní prádlo a přikrývky.


Z každodenní péče udělejte příjemný rituál

NEPŘÍJEMNÉ OPRUZENINY

Nejčastěji vznikají kvůli vlhké nebo zašpiněné plence, ale vyrážka se může objevit třeba také po koupeli, pokud miminko dostatečně nevysušíte. Někdy jsou na vině bakterie či kvasinková infekce, zejména pokud má miminko v puse moučnivku neboli kvasinkovou infekci úst, která se projevuje bílým povlakem na jazyku. Kvasinky se tak dostávají do trávicího traktu, při vyprazdňování dráždí v oblasti zadečku a vznikají puchýřky a vyrážka. A jak nejlépe s opruzeninami bojovat?

 • Často měňte plenky. Pokud je hodně mokrá nebo pokakaná, vyměňte ji okamžitě.

 • Omývejte zadeček obyčejnou vodou. Je-li místo hodně bolavé, použijte rozprašovač, abyste pokožku zbytečně nedřely.

 • Vyhněte se používání parfémovaných vlhčených ubrousků a utírejte zadeček jemným mokrým hadříkem, ideální je perlan.

 • Než miminku nasadíte novou plenku, nechte zadeček oschnout volně na vzduchu.

 • Před zabalením naneste vrstvu ochranného krému proti opruzeninám.

 • Trvá-li problém déle než tři dny, poraďte se s pediatrem.


Nechte miminko hodně větrat, často měňte plenky a při každé výměně zadeček omyjte vodou a pořádně vysušte. Pak natřete genciánkou, nechte zaschnout a ještě potřete krémem.


EKZÉM NA SCÉNĚ

Jde o červenou svědivou vyrážku, která se objevuje hlavně na obličeji a ve vlasech, v loktech nebo pod koleny. Co s ní?

 • Zkuste miminko koupat jen 1x týdně, aby měla pokožka možnost obnovit a zachovat vlastní přírodní oleje.

 • Omezte užívání výrobků na dětskou pokožku. Pokud je to nutné, použijte pouze malé množství krému na suchá místa na kůži.

 • Ujistěte se, že vaše dítě nosí jen jemné, měkké, příjemné a bavlněné oblečení.

 • V případě, že se vašemu miminku nedaří zbavit ekzému, poraďte se o dalším postupu s lékařem.


Občas se stává, že vyrážka pod plenami nemusí znamenat opruzeninu, ale právě ekzém. Může se totiž jednat o alergie na látky obsažené v jednorázových plenkách. V takovém případě zkuste vyměnit jednorázové pleny za látkové nebo změňte značku plínek.

Foto: DepositPhoto0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentarios


bottom of page