top of page

Vaginální suchost: Intimní problém, o kterém se nemluví!

Aktualizováno: 30. 12. 2021
S problémy „tam dole“ se ženy svěřují jen velmi nerady. Na každou potíž však existuje řešení a výjimkou není ani tabuizovaná vaginální suchost. Jak si s ní poradit?


Lékařům se svěří pouhá šestina žen, které trpí vaginální suchostí. Statistiky přitom udávají, že kolem 45. roku života se s tímto problémem setká každá druhá žena. Toto mlčení však způsobuje problémy i v jiných oblastech života, zejména v partnerském životě, protože vaginální suchost ovlivňuje sexuální prožitek.


NEBOJTE SE PROMLUVIT

I když je pro vás nejspíš těžké se s tímto problémem svěřit, určitě neotálejte. Gynekolog tu není proto, aby vás soudil, ale aby vás léčil. A co patří k typickým projevům vaginální suchosti? Svědění a pálení, prasklinky, ale také zánět, krvácení a bolest v poševní oblasti. Nejčastější obtíží spojenou se suchostí poševní sliznice jsou bolestivé pocity při pohlavním styku. Právě ty ženu nakonec přivedou do ordinace gynekologa či sexuologa, neboť takový sex je bolestivý a nepříjemný oboustranně, jak pro ženu, tak pro jejího partnera.


KDE JE PŘÍČINA?

Hlavním viníkem vaginální suchosti je úbytek ženského hormonu estrogenu, který je důležitým aktivátorem uvolňování poševní tekutiny. To znamená, že důsledkem jakéhokoli narušení produkce estrogenu je ned