top of page

Váha v těhotenství: Opravdu musím jíst za dva?


Přírůstek váhy v těhotenství sleduje váš gynekolog, ale není od věci mít i vlastní přehled

Coby nastávající maminka nejspíše řešíte otázku, zda je v těhotenství nutné jíst více, než jste byla dosud zvyklá. Jak se to tedy s oním zlověstným přírůstkem váhy vlastně má?


Téměř polovina všech těhotných to s jídlem přehání. Alespoň to tvrdí poslední statistiky zabývající se životním stylem žen v období očekávání. Ženy v těhotenství přibírají několikanásobně více, než je zdrávo, což může přinést zdravotní problémy jak mamince, tak miminku. Nadměrné přibírání v těhotenství totiž zvyšuje riziko, že se narodí větší dítě. Vyšší porodní váha pak může přispět k problémům s obezitou dítěte v dospělosti. Kromě toho větší miminko může (ale nemusí!) znamenat, že porod bude těžší, hrozí větší porodní zranění nebo nutnost císařského řezu. A v neposlední řadě je důležité nepřejídat se za dva i kvůli následnému boji s těhotenskými kily.


PROKLETÁ VODA

Lékaři si kladou otázku, proč těhotné ženy vlastně v tolika případech (podle statistik je to 47 % žen) přibírají nad stanovenou míru. Důvodů je hned několik. Někdy to vlastně ani nelze zcela ovlivnit a žena přibírá více, než by si sama přála, ačkoli dodržuje správnou životosprávu. Jde totiž o již zmiňovanou zadržovanou vodu. S otoky má zkušenost až 90 % rodiček.


JÍDLO PRO DVA

Dále je na vině nezdravý životní styl. Těhotné ženy si velmi často myslí, že si v průběhu devíti měsíců mohou dopřávat, co jim hrdlo ráčí, a že nabrané kilogramy snadno shodí. Jistě, existují ženy, které mají za pár měsíců své vyrýsované tělo zpátky. Ale většina bude desítky kilogramů nadváhy shazovat ještě rok či dva po porodu. Proto je vždy lepší a zdravější dodržovat pravidlo „jíst pro dva“, ne „za dva“. Co to znamená? Jíst vyváženou, pestrou a kvalitní stravu, 5–6x denně. Obecně platí, že v prvním trimestru žena nepotřebuje nijak zvyšovat svůj příjem kalorií, v druhém trimestru jde pak o 340 kalorií navíc a ve třetím trimestru o 450 kalorií denně. Pro lepší představu – objem 350 kcal odpovídá svačině skládající se z jednoho středně velkého jablka, jednoho kelímku netučného řeckého jogurtu a hrstičky mandlí.