top of page

Vše, co potřebujete vědět o epidurálu


Ačkoli se podání epidurálu zdá jako jasná volba, je dobré znát i jeho odvrácenou stránku

S postupujícím těhotenstvím vás možná čím dál tím více děsí blížící se porod a bolest, která ho doprovází. Epidurál se nabízí jako snadné řešení, ale než začnete snít o jeho zázračných účincích, měla byste o něm vědět pár zásadních informací…


Prvotní pocit po jeho podání bude rozhodně úleva – bolesti od bederní oblasti přes břicho až k rodidlům budou pryč. Tohoto účinku se využívá především tehdy, když přílišné bolesti vedou k zastavení porodu. Po podání epidurálu dojde k uvolnění porodních cest, a ačkoli se pak docela nadřete (epidurál totiž blokuje kontrakce a bolesti s nimi spojené a vy budete muset tlačit svojí vlastní silou, ne s pomocí hormonů a stahů), porodíte prakticky bezbolestně. Je však třeba říct, že ani podání epidurálu není všespásné. Maminka pak třeba kvůli němu není schopna vytlačit dítě na svět bez pomoci kontrakcí, a tak může nakonec dojít k tomu, že porodník použije porodní kleště, nebo je rodičce podán oxytocin, který stahy znovu spustí.


NIC NENÍ ČERNOBÍLÉ

Podání epidurálu nemá jen pozitivní, ale může mít také vedlejší účinky. Mezi ty nejčastější patří nízký krevní tlak vedoucí k pocitům nevolnosti a zvracení. Při umrtvování bederní oblasti můžete také pocítit bolest nebo brnění, jako když se uhodíte do brňavky. Po porodu vás ještě několik dní mohou bolet záda a vaše nohy budou jako z olova. Vzácně může docházet k neustávajícím bolestem hlavy.


KDY MÁ EPIDURÁL SMYSL?

Nepočítejte s tím, že přijedete do porodnice, řeknete si o epidurál a dostanete ho. Podání této analgezie se řídí pravidly a o tom, jestli dostanete epidurál, nebo ne, bude rozhodovat váš porodník. Ve kterých případech je možné očekávat epidurál?

  • KVŮLI ŠPATNÉ POZICI MIMINKA. Jestli se vaše dítě nestačí před porodem otočit hlavou dolů a budete rodit koncem pánevním, dost pravděpodobně dostanete epidurální analgezii. Záleží také na váze dítěte nebo zda čekáte dvojčata – pakliže předpokládaná váha miminka převyšuje 3,5 kg nebo budete rodit vícerčata, je větší pravděpodobnost