top of page

Zajímavá potravina: Kustovnice čínská

Aktualizováno: 30. 12. 2021


Červeným bobulím podobným rozinkám se v podhůří Himálají prý přezdívá bobule štěstí

Poznejte s námi netradiční suroviny, jimiž můžete nejen obohatit svůj jídelníček, ale především díky nim zlepšit svoje zdraví.


CO TO JE

Jde o keřík původem z Asie, který dorůstá výšky až 3 metrů. Vyhledávané jsou hlavně jeho plody připomínající na první pohled malé šípky. Již staří Číňané na plody kustovnice neboli Goji Berry nedali dopustit a konzumovali je ve velkém množství a velmi často. Věřili totiž, že se v nich ukrývá recept na dlouhověkost. Laici i odborníci označují plody Goji Berry jako jeden z nejlepších doplňků stravy, a to díky vysokému obsahu vitaminů, minerálů a dalších výživových prvků.


KDY A ČÍM POMÁHÁ

Kustovnice obsahuje bílkoviny a mnoho druhů aminokyselin včetně esenciálních, bez nichž tělo nemůže správně fungovat. Nachází se v ní také velké množství minerálních látek a stopových prvků, např. železo, zinek, měď, vápník a selen. Je rovněž vydatným zdrojem vitaminu C, což z ní činí skvělý antioxidant. Obsahuje dokonce až 500krát více vitaminu C než pomeranče. Dále v ní najdete vitaminy skupiny B, vitamin E a esenciální mastné kyseliny. Plody se využívají v boji s bakteriemi a plísněmi, mají protizánětlivé účinky, zlepšují paměť, pomáhají proti nespavosti a bolestem hlavy. Lidé je často užívají i ke snižování hladiny „špatného“ cholesterolu či léčbě sexuální impotence. Dlouhodobé užívání vede k celkovému pročištění organismu a jeho regeneraci zejména při stresu nebo po nadměrné fyzické zátěži. Goji také posiluje imunitu organismu.


Kustovnice se řadí k tzv. superpotravinám stejně jako chlorella nebo mladý ječmen.


PRO KOHO SE HODÍ