top of page

Jak na bezpečné běhání s bříškem

Aktualizováno: 30. 12. 2021


Běh je pevnou součástí vašeho života? Nemusíte se ho vzdávat ani v těhotenství

Běháte ráda nebo s tím chcete začít? I v těhotenství může být běh skvělým cvičením, zvláště co se výdrže týče. Je však potřeba dodržet pár bezpečnostních opatření…


Vhodná pohybová aktivita v těhotenství přináší vám i dítěti mnoho pozitiv – udržíte se v kondici a naučíte se správně dýchat. Obojí můžete získat právě díky běhání (a posléze to ocenit u velkého finále na porodním sále). Ať už jste zkušený maratonec, nebo jen nováček běhající maximálně za autobusem, běh se může stát výborným pomocníkem, jak být po celých devět měsíců fit. Tedy pokud budete běhat správně! Díky běhu se vám také zlepší nálada a některé studie tvrdí, že během je dokonce možné předejít těhotenské cukrovce. Vždy však hlavně poslouchejte své tělo. To vám přesně řekne, co (ne)zvládne. A jaká pravidla tedy dodržet, abyste vy i miminko zůstaly v bezpečí a v pořádku?


V prvním trimestru (zhruba do 16. týdne těhotenství) dávejte při běhání a tréninku obzvlášť velký pozor. Vaše týdenní aktivita by neměla překročit 7 hodin, jinak stoupá riziko potratu.


ZAČNĚTE CHŮZÍ

Pokud jste nikdy neběhala a chcete s tím začít až v těhotenství, ihned zapomeňte na intenzivní trénink. Začínejte pomalu a postupně a na aktivitě spíše přidávejte. Zkuste nejdříve chůzi, což je pro těhotné ženy nejvhodnější a nejbezpečnější sport. Jakmile získáte jistotu a zlepší se vám kondice, můžete chůzi prokládat během (tzv. indiánský běh).


BĚHEJTE, ALE NEZÁVOĎTE

Touha po rychlejším čase a lepším výsledku pro vás může být skvělou motivací, ale ve svém současném stavu nic nepřehánějte, zejména pokud nejste zkušená běžkyně. Myslete na to, že jakmile stoupne tepová frekvence vám, stejně tak stoupne i vašemu nenarozenému miminku. Pokud se špatně dýchá vám, dýchá se špatně i prckovi v břiše. Takže – běh v těhotenství berte jako záb