top of page

Kojení a sport: 3 mýty, kterým možná věříte i vy

Která maminka by se po porodu nechtěla dostat co nejdřív zpátky do formy. Pokud ale kojí, může se zaleknout: Nepřijdu o mléko? Bude dítěti dál chutnat? Podívejme se, jak to se sportem při kojení vlastně je.


1. mýtus: Přijdu o mléko


Cvičení při kojení nevede k poklesu laktace. Tento mýtus možná vznikl ze zkušeností žen, které mléko ztratily v důsledku těžké práce a stresu. Náročná psychická situace opravdu může vést k poklesu nebo i zastavení laktace. Naproti tomu sport není negativní stres (distres). Může při něm dojít k nárůstu adrenalinu, zároveň se však vyplavují i endorfiny, a ty pomáhají k duševní pohodě, která je pro kojení také klíčová. Výzkumy navíc ukazují, že sport v rozumné míře nemá vliv na množství mléka.[1]


2. mýtus: Dítě bude strádat


Totéž se týká i množství důležitých živin v mateřském mléce: Plně kojená miminka sportujících maminek rostou stejně dobře jako ty, jejichž maminky se cvičení nevěnují.[2] Obavy, že by dítě kvůli fyzické aktivitě maminky mělo strádat, se nepotvrdily.


3. mýtus: Chuť mléka se změní, miminko ho odmítne


Velmi intenzivní cvičení může vést k nárůstu kyseliny mléčné, v jejímž důsledku vaše mléko zhořkne. Tady už ale hovoříme o opravdu vysoké zátěži, třeba vrcholových sportech. Pokud cvičíte v omezené míře, nemusíte se tímto vůbec zabývat. Jestli se věnujete velice náročnému sportu a vidíte, že vaše miminko skutečně vnímá rozdíl v chuti, nakojte před cvičením. Po ukončení tréninku může zůstat zvýšená hodnota kyseliny mléčné až devadesát minut[3], třeba Vám ale bude stačit počkat půl hodiny a děťátko bude zcela spokojené.


Kojení tedy není pro sport překážkou. Jsou ale věci, na které by si novopečená maminka měla dávat pozor.