top of page

Méně je více?! Jak dlouho je třeba vydržet v planku, abyste viděli výsledky

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak dlouho je nutné vydržet v planku, abyste dosáhli výsledků? Ideálně ani o sekundu déle než je opravdu nutné, že? My také. Pojďme si tento cvik rozebrat do detailu a zjistit, jak to doopravdy s tím časem je.


Proč je pevný střed těla tak důležitý

Podle American Council on Exercise (ACE) patří mezi svaly tvořící tzv. core: vzpřimovače páteře, vnitřní a vnější šikmé svaly (odpovědné za rotaci trupu), šikmé svaly (pomáhají vám ohnout se do strany), příčný břišní sval (to je ten sval, který my ženy nejvíce řešíme, protože se podílí na tom, aby bylo bříško hezky ploché), přímý břišní sval (běžně označovaný jako „six-pack“) a multifidus (to jsou jedny z malých, ale přesto důležitých svalů, který poskytují podporu páteře).


„Síla našeho středu neboli core poskytuje tělu stabilitu i rovnováhu, zlepšuje celkovou sílu a pomáhá nám snadněji vykonávat běžné pohyby," vysvětluje trenérka fitness a zakladatelka fitMAMI Pavla Maříková. "Když je náš core pevný, snadněji se nám cvičí, lépe se nám dýchá a celkově naše tělo pracuje efektivněji."


Americká studie PLOS ONE z roku 2019, která se zaměřila na vytrvalostní sportovce ve vysokoškolském věku, zjistila, že osm týdnů tréninku, který byl zaměřený na zpevnění core, pomohlo zlepšit vytrvalost a stabilitu atletických běžců. Další studie zase zjistily, že pravidelné procvičování core hrálo významnou roli při snižování chronické bolesti zad. Pavla Maříková k tomu dodává: „Čím silnější je váš core, tím méně namáháte bedra, kolena a ramena. Tedy oblasti, které mají jinak tendenci být přetěžované a tím pádem i náchylnější ke zranění a bolesti."