top of page

Nakopávače dne: nápoje, které jsou lepší než káva

Aktualizováno: 18. 3.

Bez ranní kávy si řada z nás neumí den ani představit. Existuje přitom řada účinnějších potravin, které nám dodají energii. Vaše tělo je navíc ocení i po zdravotní stránce.


Proč se nespoléhat jen na kávu?

Ačkoli se zdá, že nám káva zajišťuje elán, z dlouhodobého hlediska to není tak jednoznačné. Omezením kofeinu si můžete zlepšit spánek a zbavit se bolestí hlavy i úzkostí. Nemusí to ani nutně znamenat, že se kávy zřeknete úplně. Někdy stačí snížit její množství a nepít ji alespoň šest hodin před ulehnutím.

Zuzana Švédová ve své knize Zdravou stravou proti únavě doporučuje dopřát si kávu nanejvýš jednou denně, pro chuť a třeba zpestření schůzky. Ve vyšším množství je podle ní tento nápoj již pro organismus zatěžující – ledviny se jediným šálkem zaměstnají na 24 hodin.


Jaké jsou alternativy?

  1. Ovocné a zeleninové smoothie

Čím lépe začít den než vitamínovou bombou, která vás nakopne na celé dopoledne? Stačí naházet do mixéru ovoce, zeleninu, popřípadě třeba oříšky a semínka nebo ovesné vločky, a máte rovnou hotovou i zdravou a velmi chutnou snídani. Ideální pro zaměstnané maminky, které nemají po ránu prostor vysedávat dlouho u stolu.

Při správné kombinaci získáte ze smoothie potřebné vitamíny, enzymy, minerály a vlákninu, přihodit můžeme i proteiny třeba v podobě tvarohu.

„Smoothie jsou naprosto geniálním, vychytralým způsobem, jak se zdravě a rychle najíst,“ podotýká Zuzana Švédová ve výše zmíněné knize, kterou mimochodem vřele doporučuji. Autorka doporučuje kombinovat do smoothie listovou zeleninu, ovoce, koření (např. skořici) a třeba jáhly či pohanku. Takový nápoj nám pak klidně může nahradit i oběd.


  1. Zlaté mléko

Jednou ze superpotravin, kterou moc doporučuji zařadit každý den, je kořen kurkumy. Takzvané zlaté mléko, jak se nápoji díky jeho barvě přezdívá, se dá připravit na řadu způsobů. Stačí půl lžičky drcené kurkumy, ideálně okořenit špetkou pepře, který pomáhá našemu tělu vstřebávat účinné látky. Spolu s mlékem (může být i rostlinné) či vodou zahřejeme, můžeme ještě ochutit třeba skořicí či medem.