top of page

Plavání miminek: Proč se na něj vydat?


Během pobytu ve vodě si s miminkem upevníte vzájemné pouto

Většina miminek vodu miluje, vždyť v ní žije už od zplození a je pro ně naprosto přirozená. Pobyt ve vodě přináší dětem uspokojení, zlepšují se jim díky němu motorické, sociální i komunikační schopnosti. Vyrazíte na plavání s miminkem i vy?


Kojenecké plavání je možné zahájit již v šestinedělí, a to když se zahojí ranka v pupíčku. Cílem kurzů však není naučit miminko plavat, ale spíše ho seznámit s vodou, aby se jí nebálo, a osvojilo si základy plavání, především dýchání a splývání. Teprve pak se může přistoupit k vlastní výuce plavání. S plaváním se nejdříve začíná přímo u vás doma, jedná se tzv. vaničkování. Většinou probíhá tak, že přímo k vám domů přijde 2–3x týdně přijde instruktorka, s miminkem ve vodě různě manipuluje a vy se tyto pohyby učíte. Věřte, že bude stačit pár návštěv, a vše hravě zvládnete samy.


Od půl roku věku miminka s ním můžete začít navštěvovat kurzy plavání v bazénech.


CO SE MÁ NAUČIT?

S cílem naučit dítě plavat počkejte, až bude starší, většinou to bývá kolem 3. a 4. roku. Někdy jsou však i kurzy pro miminka zaměřené na výkon a dril, ale většinou je taková snaha zcela kontraproduktivní. Děti se místo radosti začnou vody bát, což jistě nechcete. Kurz by v každém případě měl probíhat hlavně zážitkově a plavecké dovednosti a zákonitosti by měly vyplynout tak nějak přirozeně. Děti se během kurzů seznamují s jinými dětmi, učí se říkanky, poznávají vodu a učí se přirozenému pohybu ve vodě, jako je třeba šlapání vody. Teprve kurzy navazující na tyto počáteční učí děti plaveckým dovednostem.


VÝBĚR MÍSTA

Pokud jste se rozhodli vydat se s miminkem do vody, je načase vybrat správný kurz. Na co se při jeho výběru zaměřit?