top of page

Práce, nebo dítě? A proč ne obojí?


Ať pracujete, nebo jste právě s dítětem, danému okamžiku věnujte vždy plnou pozornost

Nebudeme vám lhát – stát se pracující maminkou, tedy skloubit práci a péči o děti, není jednoduché. S našimi tipy to však jistě zvládnete mnohem snadněji!


I když statistiky ukazují, že procento pracujících českých maminek není nijak vysoké, mně se zdá, že akčních maminek stále přibývá, alespoň v mém okolí. Mnohem více než v dřívějších letech jsou ženy při péči o dítě, popřípadě více dětí, aktivní a spolu s výchovou zvládají ještě přispívat do rodinné kasy. Pracující maminky podnikají a zakládají vlastní firmy a živnosti, ať už jde o psaní knih, háčkování čepic a hraček, nebo třeba pečení dortů na zakázku. Není divu – ženy si prostě i na mateřské a potažmo rodičovské dovolené chtějí užívat finanční nezávislost, chtějí se mezi plenkami a roztomilým žvatláním seberealizovat a dál vykonávat práci, kterou mají rády. A samozřejmě není žádným tajemstvím, že vypadnou-li z pracovního kola na tři až čtyři roky, je poměrně těžké se do pracovního koloběhu zase vracet.


NIKDO NENÍ DOKONALÝ

Toto úsloví platí jak při mateřství, tak při práci. Rozhodnete-li se i při dětech vrátit do pracovního poměru, rozhodně nepropadejte panice a depresím, když se něco nebude dařit přesně podle vašich představ. To je totiž normální. I když se v článcích pro ženy častokrát dočtete, jak je to všechno snadné, věřte mi – není. Ani trošičku. Sama mám dvě děti a práci k tomu a už samotná péče o dítě je prostě práce na plný úvazek. Přidáte-li k tomu ještě regulérní zaměstnání, pak je naprosto normální, že:

  • to čas od času bude drhnout,

  • se vám do něčeho nebude chtít,

  • budete občas unavená a podrážděná,

  • jednou za čas budete mít výčitky, že se nevěnujete práci nebo dítěti dostatečně.

Důležité je však jediné – nevzdat to při prvním zádrhelu a čas vyhrazený práci nebo miminku strávit plnohodnotně. Výčitky, že nejste s dětmi každičkou minutu jejich dětství stoprocentně přijdou, ale nenechte se jimi polapit. Jedině spokojená maminka zajistí spokojenost svého dítěte.