top of page

Práce, nebo dítě? A proč ne obojí?


Ať pracujete, nebo jste právě s dítětem, danému okamžiku věnujte vždy plnou pozornost

Nebudeme vám lhát – stát se pracující maminkou, tedy skloubit práci a péči o děti, není jednoduché. S našimi tipy to však jistě zvládnete mnohem snadněji!


I když statistiky ukazují, že procento pracujících českých maminek není nijak vysoké, mně se zdá, že akčních maminek stále přibývá, alespoň v mém okolí. Mnohem více než v dřívějších letech jsou ženy při péči o dítě, popřípadě více dětí, aktivní a spolu s výchovou zvládají ještě přispívat do rodinné kasy. Pracující maminky podnikají a zakládají vlastní firmy a živnosti, ať už jde o psaní knih, háčkování čepic a hraček, nebo třeba pečení dortů na zakázku. Není divu – ženy si prostě i na mateřské a potažmo rodičovské dovolené chtějí užívat finanční nezávislost, chtějí se mezi plenkami a roztomilým žvatláním seberealizovat a dál vykonávat práci, kterou mají rády. A samozřejmě není žádným tajemstvím, že vypadnou-li z pracovního kola na tři až čtyři roky, je poměrně těžké se do pracovního koloběhu zase vracet.


NIKDO NENÍ DOKONALÝ

Toto úsloví platí jak při mateřství, tak při práci. Rozhodnete-li se i při dětech vrátit do pracovního poměru, rozhodně nepropadejte panice a depresím, když se něco nebude dařit přesně podle vašich představ. To je totiž normální. I když se v článcích pro ženy častokrát dočtete, jak je to všechno snadné, věřte mi – není. Ani trošičku. Sama mám dvě děti a práci k tomu a už samotná péče o dítě je prostě práce na plný úvazek. Přidáte-li k tomu ještě regulérní zaměstnání, pak je naprosto normální, že:

 • to čas od času bude drhnout,

 • se vám do něčeho nebude chtít,

 • budete občas unavená a podrážděná,

 • jednou za čas budete mít výčitky, že se nevěnujete práci nebo dítěti dostatečně.

Důležité je však jediné – nevzdat to při prvním zádrhelu a čas vyhrazený práci nebo miminku strávit plnohodnotně. Výčitky, že nejste s dětmi každičkou minutu jejich dětství stoprocentně přijdou, ale nenechte se jimi polapit. Jedině spokojená maminka zajistí spokojenost svého dítěte.


Ano, občas budete chtít mít více rukou a dvě hlavy. Ale až najdete svůj systém, půjde to lépe

BENEFITY PRO VŠECHNY

Pracující maminky přinášejí zbytku rodiny kromě peněz do domácího rozpočtu nesporně i další benefity:

 • Svým dětem dopřejete možnost strávit dostatek času i s jinými lidmi v rodině, zejména s prarodiči, kteří jsou pro výchovu dětí taktéž velmi důležití.

 • Pravděpodobně zjistíte, že vaše děti dokážou být samostatné a i bez vás se naučí spoustě nových věcí, což se jim do budoucna bude jedině hodit.

 • Situace prospěje i vašemu manželství. Váš partner se zapojí do dění v domácnosti, a navíc budete mít nová témata pro společné rozhovory. Nemusíte přece mluvit pořád jen o tom, kolikrát denně se miminko pokakalo.


Jestliže bude vaše miminko celý den u babičky, protože pracujete, nemusí to hned znamenat příkrm umělým mlékem. Stačí si pořídit odsávačku a nebát se miminku dát jednou za čas mléko z lahvičky. U dětí starších tří měsíců to kojení nijak neohrozí.


5 TIPŮ, JAK TO HRAVĚ ZVLÁDNOUT:

 1. DOBRÉ HLÍDÁNÍ JE ZÁKLAD. Možná máte na začátku pocit, že zvládnete pracovat, i když bude vaše dítko doma. Trošku doufáte, že bude spát (u miminek) anebo si bude hrát u sebe v pokojíčku (u těch starších). Věřte ale zkušené pracující matce – nejdůležitější je najít si spolehlivé hlídání. A ať už je to manžel, babička, nebo chůva, pečující osobě musíte hlavně naprosto důvěřovat. Jen tak nebudete v průběhu stanoveného pracovního času myslet na to, co se asi děje doma.

 2. V PRÁCI JE NA PRVNÍM MÍSTĚ PRÁCE. Každému bude vyhovovat jiná denní doba, ale určitě si ve svém denním rozvrhu vyčleňte den a čas, kdy se budete věnovat jen a jen práci. Některým maminkám vyhovuje práce po večerech, jiné zase zvládnou veškeré pracovní povinnosti ve dvou dnech z týdne. Záleží jen na vás, každopádně se ve stanoveném čase věnujte čistě pracovním povinnostem. Žádné surfování po online obchodech ani chatování s kamarádkami.

 3. NAJDĚTE ROVNOVÁHU. Nesnažte se být supermatkou. Pokud jste spokojená vy, vaše dítě i celá rodina, bohatě to stačí. V takové chvíli je totiž jedno, že máte plný koš špinavého prádla nebo nemáte už týden vytřeno.

 4. ČAS PRO SEBE. Jakmile zjistíte, že práce neničí váš vztah s potomkem, pak snadněji začnete realizovat své touhy, koníčky a přání. A svůj čas potřebujete i jako maminky, na to nikdy nezapomínejte. Být matkou totiž neznamená podřídit celý svůj život dítěti.

 5. DŮLEŽITÉ JE OPRAVDU CHTÍT. A nebát se. Skloubit práci s péčí o dítě není jednoduché, ale rozhodně to není ani nemožné. S podporou svých blízkých to určitě zvládnete a hlavně tehdy, když budete dělat takovou práci, která vás baví. Takže pokud jste to tak dosud neměla, právě teď je ideální čas na změnu, která vám přinese spokojenost.

Foto: DepositPhoto

0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentários


bottom of page