top of page

Zaostřeno na... vitamin D


Kromě sluníčka jsou skvělým zdrojem vitaminu D i různé potraviny

Kde najít přirozené zdroje důležitých vitaminů? A jak se v těle projevují jejich nedostatky? Podívejte se s námi na druhy vitaminů, které by ve vašem těle určitě neměly chybět…


Vitamin D je často opomíjený, přesto je zásadní pro prevenci nejrůznějších chorob, například osteoporózy, deprese, cukrovky, rakoviny prostaty, prsou a vaječníků a dalších. A když už vás nějaké onemocnění opravdu postihne, „déčko“ pomůže i s léčením. Co je navíc skvělé, že si ho můžete dopřávat úplně zdarma, a to díky slunečnímu záření. Ovšem jen tehdy, pokud svou pokožku vystavíte přímo jeho UV-B složce. Musíte tedy být venku a nespoléhat na to, že za oknem v kanceláři nebo autě něco „nachytáte“.


POZOR NA KRÉMY

Důležité je však vědět i to, že používání opalovacích přípravků zabraňuje přijímání podstatné části záření, které je právě pro syntézu vitaminu D stěžejní. Přípravky s ochranným faktorem 30 redukují průnik tohoto záření na pokožku až o 95 %. Tímto vás samozřejmě nenabádáme k celodennímu slunění bez ochrany! Nicméně pro dostatečné vstřebání vitaminu D se alespoň na pár minutek denně vystavte přímým slunečním paprskům.


CO ZPŮSOBUJE NEDOSTATEK

Vede především k tomu, že tělo není schopné dostatečně vstřebávat vápník a fosfor, což ovlivňuje stavbu kostí. Ty jsou pak křehké (ve stáří hrozí osteoporóza), příliš měkké (v dětství způsobuje křivici) nebo se deformují (v dospělosti dochází k deformaci dlouhých kostí nebo pánve). První příznaky nedostatku vitaminu D se však projeví na celkovém zdraví – lidé s nízkým příjmem „déčka“ jsou mnohem náchylnější k sezónním nemocem. Těhotné ženy při deficitu tohoto vitaminu navíc výrazně ovlivní imunitní systém svého miminka, které je pak náchylnější mimo jiné ke vzniku astmatu a diabetu.


Trpíte každý rok jarní únavou? Pak vám velmi pravděpodobně chybí právě vitamin D.